خانه / مقالات / انگیزشی / 18 فیلم سینمایی که هر کارآفرینی باید ببیند ( قسمت اول)

18 فیلم سینمایی که هر کارآفرینی باید ببیند ( قسمت اول)

به جرات می توان گفت که امروزه کارآفرینی و ایجاد یک کسب و کار جدید آرزوی هر جوانی بوده و همه افراد تلاش می کنند با کسب دانش و تجربه، در نهایت کسب و کار خود را راه اندازی کنند. بنابراین این افراد با تلاش خود، “در جستجوی خوشبختی” قدم برداشته و در این بین، تجربیات افراد مختلفی را مطالعه کرده و بعضا پای صحبت های برخی از آن ها می نشینند؛ اما همه ما می دانیم که “شنیدن کِی بُود مانند دیدن!”

شاید شما هم به ضرب المثل مذکور اعتقاد داشته باشید و بگویید “چقدر خوب می شد اگر زندگی یک کارآفرین را می دیدم و با مشکلات و سختی هایی که در این راه تجربه کرده، بیشتر آشنا می شدم.” خوب، جواب این سوال تنها یک کلمه است: فیلم ببینید!

آری، شاید به این بیاندیشید که هالیوود اکثرا سعی دارد مصائب و مشکلات زندگی کارآفرینان را دراماتیک نشان داده و جلوه های سینمایی بیشتری به آنچه که در واقع وجود داشت، بیافزاید. اما بعضی مواقع بهترین راهِ نشان دادن واقعیت از جاده تخیل می گذرد!

در ادامه به 18 فیلم سینمایی اشاره می کنیم که Jacek Grebski در وب سایت Entrepreneur مطرح کرده است. این فیلم ها در دسته بندی های مختلفی از جمله مباحث مرتبط با کارآفرینی، مالی، کار گروهی و رهبری، استراتژی و … جای گرفته اند. شایان ذکر است Jacek هم بنیانگذار آژانس بازاریابی Swarm در ایالت جورجیا، شهر آتلانتا است.
موضوع: کارآفرینی

1. استارتاپ.کام (Startup.com)

فیلم استارت اپ

استارتاپ دات کام یک  مستند ساخته شده در سال 2001 است که به فراز و نشیب های یک استارتاپ واقعی با نام GovWorks می پردازد که توانست یک سرمایه 60 میلیون دلاری از هرست کورپوریشن، KKR، صندوق سرمایه گذاری نیویورک و Sapient دریافت کند.

این فیلم رونق و رکود بازار دات کام ها را به خوبی به تصویر می کشد و داستانی هشدار دهنده را روایت می کند که شراکت در یک کسب و کار چگونه می تواند به راحتی دوستی ها را تهدید نماید.

از جمله موضوعاتی که پوشش داده شده می توان به مسائل مالی برای کارآفرین ها، افزایش سرمایه، مدیریت رشد، مهارت های کارآفرینی، تیم سازی و مهارت های مدیریتی اشاره کرد.

 

2. اگه می تونی منو بگیر (Catch Me If You Can)

فیلم اگه می تونی منو بگیر

وقتی اسم “اگه می تونی منو بگیر” را می شنوید، شاید فورا شما یاد یک فریبکار به نام Frank Abagnale (با بازی لئوناردو دی کاپریو) بیافتید که با توجه به تسلط به مهارت های فردی اش، تقریبا می تواند هر کسی را فریب دهد.

” اگه می تونی منو بگیر ” براساس یک داستان واقعی ساخته شده و سفر جذاب دنیای کارآفرینی را با ذکر نمونه برای بیننده به تصویر می کشد. در این فیلم موضوعات مهمی از جمله حل خلاقانه مسائل، تبدیل یک موقعیت بد به یک وضعیت خوب و تحرک و فشار خوب برای دستیابی به موفقیت بیان شده است.

از جمله موضوعاتی که پوشش داده شده می توان به مهارت های کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری، استقامت و پشتکار، چشم انداز تجاری، تکنیک های فروش شخصی و منابع مالی کارآفرینی اشاره کرد.

3. ارباب جنگ (Lord of War)

فیلم ارباب جنگ

اگر شما به فیلم های کمدی سیاه که کمی بنمایه اکشن داشته، علاقه مندید، باید به شما گفت که فیلم ارباب جنگ یکی از پربیننده ترین اینگونه فیلم هاست. این فیلم جنگی-جنایی تاریخچه زندگی یوری اورلوف (با بازی نیکولاس کیج)، یک مهاجر اوکراینی را به تصویر می کشد که تصمیم می گیرد راه موفقیت خود را از طریق تجارت و قاچاق غیر قانونی اسلحه پیدا کند.

خلاقیت، جاه طلبی، سرسختی و توانایی یوری در تحمل ریسک ها و خطرات از جمله نیازمندی های اصلی هر کارآفرینی است که تمامی آن ها در این فیلم به خوبی قابل لمس است. علاوه بر این موارد، اگر شما تمایل دارید در زمینه های هک رشد، داشتن مشتری های وفادار و تکنیک های مذاکره اطلاعات بیشتری به دست آورید، این فیلم به طرز عمیقی به این مباحث پرداخته است. اگر صاحب کسب و کاری هستید، احتمالا خودتان برخی از این درس ها و مباحث را در کسب و کارتان ترکیب می کنید.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می توان به مهارت های کارآفرینی، بازارهای نوظهور، حل خلاقانه مسئله، مدیریت بحران، تکنیک های مذاکره، ایجاد وفاداری در مشتری، استراتژی های رقابتی و ژئوپولیتیک اشاره کرد.

موضوع: امور مالی
4. وال استریت (Wall Street)
فیلم وال استریت

آیا تا به حال برای دستیابی به قدرت و موفقیت، خودتان را تحت فشار قرار داده اید؟ فیلم سینمایی وال استریت این حالت را از نگاه باد فاکس (با بازی چارلی شین) به تصویر می کشد. فاکس یک دلال سهام بلند پرواز است که با شعار (مانترا) “حرص و طمع خوب است”، چرخ اقتصادی وال استریت را هدایت می کند.

این فیلم دریچه ای به سوی امور مالی شرکت، مدیریت پورتفوی، اصول قانون سرمایه گذاری و بازار سرمایه است.

اگر بخواهیم کمی بیشتر درباره این فیلم سخن بگوییم، وال استریت داستان یک جوان با یک ذهن آماده و مستعد است که برای رسیدن به درجات بالا دست به هرکاری می زند و از هیچ تلاشی مضایقه نمی کند.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می توان به امور مالی شرکت، مدیریت پورتفوی، بازار سرمایه، اصول قانون سرمایه گذاری، ادغام و خرید شرکت ها، ارزش گذاری شرکت و اخلاق کاری اشاره کرد.

5. معامله گر سرکش (Rogue Trader)

فیلم معامله گر سرکش

ین فیلم که در سال 1999 ساخته شده بر اساس یک داستان واقعی است. داستانی که زندگی یک کارمند را روایت می کند که دست تنها، بارینگز بانک، بزرگ ترین بانک انگلستان را به پایین می کشد.

این فیلم نشان می دهد که پول چگونه منجر به انواع مختلفی از رفتارهای دیوانه وار شده و به نوعی یک داستان اخطارآمیز درباره افرادی است که به اشتباه تصور می کنند پول و قدرت به آن ها اجازه انجام هر کاری را می دهد.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می توان به مشتقات و حاشیه های کسب و کار، ارزش گذاری شرکت، گزارشگیری مالی، بازار سرمایه، بازارهای نوظهور و اخلاق کاری اشاره کرد.

موضوع: پویایی گروه و رهبری
6. دوازده مرد خشمگین (Twelve Angry Men)
فیلم دوازده مرد خشمگین

ین فیلم یکی از محبوب ترین فیلم های توصیه شده Jacek است. فیلم سینمایی دوازده مرد خشمگین، یک درام درخشان است که چندین لایه از بینش های مختلف در رهبری یک تیم، روانشناسی رفتار گروهی و نظام های ارزشی متضاد را به تصویر می کشد.

این فیلم از جمله فیلم هایی است که دیدن آن به شدت توصیه می شود و پس از مشاهده آن، شما را درباره چگونگی تصمیم گیری های مهم به فکر فرو خواهد برد.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می توان به تکنیک های مذاکره، روش های تشویقی و ترغیبی، حل منازعات و درگیری ها و ایجاد اتفاق نظر اشاره کرد.

 

7. محیط اداره (Office Space)
فیلم محیط اداره

فیلم سینمایی کمدی آمریکایی محیط اداره، فرهنگ سازمانی یک شرکت نرم افزاری دهه 1990 را با تمرکز بر روابط کاری و سیاست های اداره، با زبانی طنزآلود به تصویر می کشد. این فیلم که با دیدن آن خنده بر لب های شما خواهد نشست، ذهن شما را با مفاهیمی همچون رهبری، تکنیک های تیم سازی و توسعه کسب و کار درگیر می کند.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می توان به فرهنگ سازمانی، مشاوره، توسعه کسب و کار، تعادل در زندگی کاری، حفظ پرسنل، تکنیک های تیم سازی و مدیریت فناوری اطلاعات اشاره کرد.

موضوع: استراتژی
۸. فیلم سه گانه پدرخوانده (The Godfather trilogy)
فیلم پدر خوانده

حتمالا سه گانه پدرخوانده بهترین فیلم سینمایی تاریخ برای کارآفرینان است که در آن چرایی ارتباطات و ساخت شبکه به خوبی به تصویر کشیده شده است. علاوه بر آن، در این فیلم بیننده به خوبی با تاثیر کمک رسانی به مردم برای رشد یک کسب و کار خوب و قدرتمند و این مفهوم که رقابت، غیر قابل مذاکره است، آشنا خواهد شد.

این فیلم که بسیار هیجان انگیز، سرگرم کننده و مملو از صحنه های تفکر برانگیز است که شما را می تواند به خوبی آماده راه اندازی کسب و کار آینده تان نماید.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می توان به استراتژی های رقابتی، حفظ پرسنل کلیدی، تصاحب شرکت ها (دوست و دشمن)، اتحاد، ترکیب و ادغام شرکت ها، توالی شرکت ها اشاره کرد.

9. فیلم مظنونین همیشگی (The Usual Suspects)
فیلم مظنونین همیشگی

اگر از سبک فیلم های روانشناسانه‌ی هیجان انگیز لذت می برید، فیلم سینمایی مظنونین همیشگی به شدت توصیه می شود. این فیلم که از پایانی جاه طلبانه و پرپیچ و خم بهره می برد، داستان گروهی از جنایت کاران حرفه ای را روایت می کند که خود را در یک صف پلیس می یابند و تصمیم می گیرند با تشکیل یک گروه، یک دزدی پر سود و منفعت را رقم بزنند (صف پلیس به صف جنایتکاران و مجرمان در اداره پلیس که با به گردن انداختن یک شماره منحصر به فرد در گردنشان از آن ها عکس گرفته می شود، می گویند).

در این فیلم به مباحثی همچون تثبیت رهبری، قدرت و نفوذ، و استراتژی بلند مدت کسب و کار که به عنوان نکات کلیدی و شاکله‌ی روحیه کارآفرینی به شمار می آیند، به خوبی پرداخته می شود.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می توان به تثبیت رهبری، قدرت و نفوذ، و استراتژی بلند مدت کسب و کار، همکاری، جبران خطر و پاداش، مهارت های کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری، تثبیت نام تجاری، بازاریابی و عملیات و برنامه ریزی تدارکات و اجرا اشاره کرد.

10. انرون: باهوش ترین افراد اتاق (Enron: Smartest Guys in the Room)
فیلم باهوشترین افراد اتاق

این فیلم مستند که ساخته سال 2005 میلادی است، براساس پرفروش ترین کتاب سال 2003 با نامی مشابه که توسط گزارشگران Fortune، بتانی مک لین و پیتر الکیند نوشته شده، بوده و در رابطه با بزرگ ترین رسوایی کسب و کار در تاریخ آمریکا یعنی سقوط شرکت انرون (Enron Corporation) اشاره دارد.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می توان به حسابداری (عمومی، پیشرفته و خلاقانه)، تحکیم گزارش، ناپایداری اوراق حسابداری، مشکلات نمایندگی و اخلاق کاری اشاره کرد.
منبع : ucan.ir

درباره ی Mehri Alizadeh

همچنین ببینید

دیجی کالا

درسهایی از دیجی کالا و درامد روزانه ا میلیاردو دویست میلیون تومانی آن ، برای استارت تاپ ها

دیجی کالا در دوازدهمین همایش مدیریت کسب و کار های هوشمند در سازمان مدیریت صنعتی٬ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.